❗️Вкусив кліщ, що робити?
Вкусив кліщ, що робити:
З настанням весни починається сезон активності кліщів, ці маленькі паразити можуть переносити небезпечні вірусні та бактеріальні інфекції, тому важливо знати, як уберегтися від укусів та що робити, якщо кліщ уже присмоктався.
Уникнути укус кліща
З метою попередження нападу кліщів, при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі (лісів, зелених зон, парків та скверів, дачних та садівничих ділянок тощо) рекомендується:
одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором;
використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома, в першу чергу у дітей. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м. місце для привалів, нічного сну на природі;
вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
якщо разом з вами на природі перебував ваш собака або інша домашня тварина – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
Таким чином, першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів.
Що робити, якщо кліщ присмоктався
Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його слід зняти, як можна швидше. За медичною допомогою можна звернутись на санпропускник або до інших лікувальних закладів міста та району, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації, щодо спостереження за самопочуттям, ознайомлять з проявами захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлість на шкірі в місці укусу).
Якщо не можете звернутись до лікаря, спробуйте видалити кліща самостійно.
Після видалення обробіть місце укусу антисептиком. Якщо частина кліща залишилася в шкірі, видаліть її стерильною голкою.
1.Кліща можна зберегти у вологій марлі в закритій ємності, щоб віддати на дослідження.
2.Ретельно вимийте руки з милом.
3.Протягом двох тижнів слідкуйте за самопочуттям. Якщо з’явиться почервоніння, підвищиться температура чи виникнуть інші симптоми, терміново зверніться до лікаря.
На території України кліщі переносять такі хвороби, як Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) – на ранніх стадіях проявляється головним болем, слабкістю, ломотою в тілі та почервонінням у місці укусу. Без лікування може призвести до ураження нервової системи, серця та суглобів.
Кліщовий вірусний енцефаліт – викликає гарячку, головний біль, нудоту, ураження нервової системи, що може спричинити інвалідність або навіть смерть.
Кліщовий вірусний енцефаліт, іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма) та інші хвороби. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.
Сімптоми хвороби Лайма - місце укусу червоніє, а пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. У середньому, розміри почервоніння становлять не більше 10 сантиметрів, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями (в точці укусу) спостерігається рубець.
-
Якщо не лікуватись, то за кілька тижнів пляма зникає. Але уже наприкінці місяця починаются перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.
-
Проявляються такі ознаки хвороби, які схожі на симптоми грипу: загальна слабкість, лихоманка, болі в м’язах, втома, біль у горлі.
-
Згодом можливі паралічі, шкіра втрачає чутливість, втрачається слух.
-
Ще через певний час проявляється ураження серця: підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях.
Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.
Щорічно в Ізюмському районі реєструється захворювання на кліщовий бореліоз (хворобу Лайма). Для порівняння в 2023 році за медичною допомогою з присмоктуванням кліща звернулися 32 чоловіка із них захворіло на хворобу Лайма 1, у 2024 році звернулися за меддопомогою 152 пацієнти, із них 28 випадки на хворобу Лайма.
Захворівши пройшли курс профiлактичного лiкування анибактерiальними препаратами. Присмоктування кліщів відбулося на території рекреаційної зони р. С. Дінець, в лісосмузі Ізюмського району, в домоволодіннях, городах. Природні умови міста Ізюм та Ізюмського району сприятливі для виживання кліщів, тому кліщі розповсюджені по всій території міста та району.
Хвороба Лайма це не смертельний діагноз, важливо вчасно звернутись до лікаря і обов’язково повідомити про те, що вас укусив кліщ. Хвороба Лайма діагностується і лікується. Якщо ви самі не попіклуєтесь про своє здоров’я, то ніхто цього не зробить.